čtvrtek 4. května 2017

Odpočinek mezi kostely a nočními kluby

Po sejití z Iztaccíhuatlu na Paso de Cortés jsme chytly colectivo do Santiaga, což byla stylová vesnička na úpatí hor, ve které zrovna probíhala mše a na ulicích jsme spatřily dozvuky oslavy Velkého pátku.
Velikonoční výzdoba - v Mexiku se na Velký pátek pořádají průvody křížovou cestou a dramaticky se sehrávají biblické pasáže

Před kostelem v Santiagu
Ze Santiaga jsme dojely dalším colectivem do Choluly, kde jsme měly domluvené ubytování u dalšího couchsurfera Juana Pabla.

V colectivu - čím víc lidí se tam vejde, tím  je to samozřejmě ekonomičtější...
V Cholule pršelo, ale naštěstí jsme se mohly schovat pod dlouhým podloubím na náměstí. Docela dlouho trvalo, než Juan Pablo dorazil, ale nakonec jsme se setkali a ono nás vzal k sobě domů. Čekaly jsme, že bude bydlet sám nebo s několika spolubydlícími, tak nás překvapilo, když se nám v jeho bytě představil jeho taťka, manželka taťky a dva bráchové. Kromě toho nám pod nohami pobíhala kočka, což pro nás bylo příjemnou připomínkou domova. Všichni kromě kočky tady byli ale jen na jeden den na návšttěvě. Manželka taťky nám připravila večeři - kuřecí řízek (tady se tomu říká milanesa) se zeleninou. To nám bodlo :-) 

Juan Pablo potřeboval večer zavézt domů svého bráchu, tak jsme jely taky a udělaly jsme si procházku večerní Cholulou s velikonočním trhem.

Večerní procházka Cholulou

Nahoře osvětlený kostel na pyramidě

Zajímavá značka - vypadá jako stopka, ale není to stopka. Znamená to prý, že dáš přednost jednomu autu, pak jedeš ty, pak zase jedno auto z druhé ulice atd. Ulice jsou jednosměrné, takže se v průjezdu střídají auta po jednom jenom ze dvou směrů.

Druhý den ráno nám Juan Pablo připravil oblíbenou mexickou snídani - vaječnou omeletu s tuňákem. Potom jsme společně vyrazili do města. Říkal nám, že vlastně v Cholule není až tak, co vidět, protože je v ní strašně moc kostelů (365) a nočních klubů, ale jinak až tak nic. Hlavní atrakcí však je starodávná pyramida, na jejímž vrcholu Španělé postavili kostel. Dnes to vypadá jako kostel na kopci, ale všichni ví, že kopec v sobě skrývá pyramidu. 

Na "pyramidě"

Výhled na spoustu kostelů a celou Cholulu

Katka s Juanem Pablem u kostela na pyramidě

Kostel na pyramidě, který je pro mexické katolíky významným poutním místem
Strom speciálně upravený tak, aby dával stín k odpočinku

Po návštěvě kostela na pyramidě jsme se prošly městem, navštívili nějaká muzea, naobědvali jsme se na místním trhu a prošli jsme si přes den naprosto tichou ulicí plnou nočních klubů. 
Barevné ulice

Podloubí na hlavním náměstí - Zócalu

Na trhu

Na trhu

Kostel na pyramidě tyčící se nad městem - Španělé ho tam postavili v rámci své snahy pokatoličtit místní domorodce. Pyramida v Cholule, která vypadá jako kopec, je největší pyramidou na světě co se objemu týče - je dokonce větší než Velká pyramida v Gíze, i když je o dost nižší

Místní muzeum

Katka luští obrázkové písmo - nástěnnou malbu "Pijani pulque", která se našla v cholulské pyramidě

Hudebně-výtvarné umění

V Mexiku se na informačních tabulích nepíše jen co dělat v případě požáru, ale taky v případě zemětřesení

Fara, klášter nebo jiná budova patřící samozřejmě k jednomu z mnoha kostelů

V muzeu kartografie, kde byly ukázky map tak starých, že na nich nebyla Austrálie, Kalifornie byla zaznačená jako ostrov a podobně

Pozole - polévka z vařené kukuřice

Jíme na trhu, k tomu nám vyhrává kytarista (a asi doufá, že mu za to zaplatíme)

Jeden z 365 kostelů s velikonočními praporky

Ulice plná nočních klubů - ve dne však velmi tichá

A závěrečná...
(Cholula leží ve státě Puebla a je téměř součástí hlavního města, které se jmenuje taky Puebla)

Žádné komentáře:

Okomentovat