čtvrtek 2. března 2017

Střípky z Cozumelu III

Mexická zima

Minulý týden byla tady na Cozumelu dost „zima“, aspoň pro Mexičany. Znamená to, že do 28°C, které jsou tu obyčejně přes den, trochu fouká vítr a v noci klesne teplota pod 20°C! Někdy je k ránu 19 nebo i 18°C! To potom, když přicházím v tričku a sukni do třídy, mi ráno děti říkají: „Dneska je velká zima, že?“ A v průběhu dne (třeba v 25°C) se mexické děti oblékají do mikin, svetrů, vest či bund.

Ale musím říct, že i pro mě to byl velký zážitek. Jednu noc totiž pršelo, což jsme tu zažily teprve podruhé. A ve dne bylo opravdu (konečně!) trochu chladněji (pořád ale na krátký rukáv). Když jsem šla kolem mořského pobřeží, byly opravdu obrovské vlny, které stříkaly až na silnici, a to tady, na naší straně ostrova.


Mexičani

Mexičani jsou hrozně malí. Alespoň tady, na území Mayů. Prý čím dál na sever, tím jsou Mexičani vyšší. Ale tady si mezi nimi někdy připadáme se svou středoevropskou výškou jako obryně. Má to samozřejmě své výhody. Když stojíme v davu a chceme něco vidět, v pohodě si můžeme stoupnout za řadu Mexičanů. Naopak se snažíme nestoupat si před ně, protože by chudáci nic neviděli.

Skoro všichni Mexičani taky nosí nagelované vlasy. Muži i ženy, děti i dospělí.


Whatsapp

Všichni mají Whatsapp (mobilní aplikace na komunikaci). Vždycky, když si s někým chceme předat kontakt, ptá se - máte Whatsapp? Asi se to budu muset naučit používat. 


Pozdravy

Katka ze zvyku pořád zdraví "Buenos días" - v překladu dobrý den, jenže tenhle pozdrav se používá jen asi tak do 2 hodin odpoledne. Takže říct v podvečer někomu "Buenos días" zní jako říct mu dobré ráno.


Perlička ze školy

Jeden den po karnevalu hodně dětí chybělo, tak jsem měla ve skupině Atrasados jen černouška Kabeleho. Opakovala jsem si s ním slovíčka zvířat. Vysvětlila jsem mu, že on mi podle obrázků řekne každé zvíře anglicky a já mu ho řeknu zase španělsky. Některá zvířata jsem nevěděla, tak jsem se ho na španělské slovíčko zeptala, ať se taky něco přiučím. On se na mě podíval a říká: "Ty nevíš všechna zvířata? Tos asi ve škole chyběla, když jste to probírali, že?"


Máme vytřeno

Minulý týden jsme konečně dostaly závěs do sprchy. To bohužel znamenalo, že jsme musely vytřít podlahu (předtím to nemělo smysl, protože nikdy nestihla uschnout). Sice se nám do toho nechtělo, ale potom jsme musely konstatovat, že se tím velice zvýšila kvalita našeho sprchování. A co teprve týden na to, když nám hoši přišli opravit všechno, co se nám tu za krátkou dobu našeho bydlení pokazilo - plyn unikající z plynového vařiče, rozbitý pant od vnějších dveří, ulomené splachovadlo. Dokonce když jsme se zeptaly, jestli je normální, že nám už dva týdny teče jenom studená voda, ukázalo se, že teplá byla prostě jen někde vypnutá. Takže máme teplou! Jen tu rozbitou židli si pouze odnesli a žádnou za ni nepřinesli zpět. Ale i tak jsme měly velkou radost z tolika zlepšení životní úrovně.


Kuchyňské experimenty

Když už jsme v té exotické zemi v Karibiku, zkoumáme místní suroviny a snažíme se vařit podle nových receptů. Kupujeme v obchodě roztodivné ovoce a zeleninu, co u nás ani není, a pak hledáme na internetu, co s tím. Tak jsme si třeba udělali milkshake z (ovoce) mamey, smažená vajíčka s (kaktusem) nopálem, vařený (bodlák) artyčok (ačkoliv jsme zjistily, že artyčok je z Evropy, ne odtud, ale tady máme čas hledat, jak se zpracovává) nebo čerstvou karambolu (ovoce).

Kaktus nopál jsme si daly nejenom v restauraci, ale uvařily jsme si ho i doma. Uvařený chutná trochu jako naložené zelené fazolky.
 
Tady už kaktus zpracovaný ve směsi do tortily

Artyčok, který byl dobrý, ale už si ho nikdy nekoupíme - takhle ho oloupete a na konci vám skoro nic nezbyde

Sůl a cukr

Ne že by mexická jídla byla nějak přehnaně ostrá. V restauraci je vždycky možnost si na jídlo dát pálivou chilli omáčku, kterou si Mexičani dávají, ale my ne. Ale jedna věc je opravdu zvláštní. Kombinace cukru a soli. U nás jsme zvyklí, že jedno jídlo je buď sladké nebo slané. Tady ne. Sladko-slaná chuť je naprosto běžná.

Marquesitas - jak už jsme psaly, karnevalová pochoutka ze sladkého oplatku plněná nutelou a strouhaným sýrem

Pitná voda

Jako asi v každé přímořské oblasti pitná voda samozřejmě neteče z kohoutků, ale musí se kupovat. Zjistili jsme, že vzhledem k tomu, jak je teplo, máme docela velkou spotřebu pitné vody. Dobré je to, že vodu nemusíme tahat z obchodů, protože ke škole se barely s vodou vozí, takže stačí je přenést přes zahradu. K tomu jedna fotka speciálně pro Danku:
Danuš, nevíš, co tím chtěli ti Mexičani říct?

Západy slunce

Západy slunce jsou tady opravdu skvělé. Slunce zapadá nad mořem, takže se skoro každý večer můžeme kochat nádhernými barvami nad obzorem. (Můžeme, ale samozřejmě se kocháme, jen když se nám v tu dobu chce vyrážet ven.)





Žádné komentáře:

Okomentovat